Skrzynki do wina – czym są i jak wyglądają?

26.03.2023

Skrzynki drewniane do wina to świetny sposób na zapakowanie prezentowe wina lub innego trunku w szklanej butelce. Są one zaprojektowane tak, aby chronić butelki przed uszkodzeniem podczas wysyłki, a także zapewniają ładną prezentację. Jakiego drewna używa się do produkcji skrzynek na alkohol oraz jakie rodzaje skrzynek można zakupić w dobrym sklepie?

Skrzynki na alkohol – popularne rodzaje

W dobrych sklepach znaleźć można kilka popularnych rodzajów skrzynek na alkohol, np. na wino, whisky, bourbon czy szampana. Po pierwsze, część z nich będzie zawierać specjalne wypełnienie siankiem drzewnym. Stanowi ono dodatkowe zabezpieczenie dla szklanej butelki, jak i ma walor estetyczny.

Jeśli chodzi o kształt skrzynki podarunkowej na alkohol, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:

  • skrzynki w kształcie kuferków – przypominają wyglądem mały, podłużny kuferek, który zabezpieczony jest specjalnym zamknięciem;

  • skrzynki zasuwane – to najpopularniejszy rodzaj skrzynek na alkohol, bardzo często spotkać można zapakowane już w nie wino w supermarkecie. By wyjąć zawartość skrzynki, wystarczy przesunąć zasuwę w górę;

  • skrzynki w kształcie kuferków szczebelkowych – jedno z najładniejszych rozwiązań. Wzmocniony i ozdobiony szczebelkami kuferek przypomina stary kufer, który kojarzy się z wypełnionym skarbami strychem.

skrzynki do wina

Skrzynki drewniane do wina – jakiego drewna używa się do ich produkcji?

Skrzynki drewniane do wina, które pomieścić mogą jedną, dwie, a nawet pięć czy sześć butelek, są produkowane z wysokiej jakości drewna. Najczęściej do ich tworzenia wykorzystuje się wytrzymałe drewno sosnowe o neutralnym, jasnym odcieniu. Przy wyrobie skrzynek można pozostawić im ten nienachalny kolor lub nadać im zupełnie inny wygląd za pomocą różnobarwnej bejcy. Tak powstają skrzynki do wina w kolorze orzechowym, mahoniowym, granatowym, zielonym czy czarnym. Dodatkowo drewno może być pokryte warstwą ochronnego lakieru.

Skrzynki drewniane na alkohol mogą być wzmocnione brzozową sklejką, jak np. w przypadku skrzynek w kształcie kuferków szczebelkowych. Stanowi ona głównie element dekoracyjny. Niektóre kuferki są również wyposażone w naturalny sznurek stanowiący uchwyt.

Dlaczego warto wybierać drewniane skrzynki na alkohol?

Drewniane skrzynki na alkohol oferują kilka korzyści w stosunku do innych rodzajów pojemników. To eleganckie, gustowne i przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, które można wykorzystać na prezent lub po prostu do transportu czy przechowywania wina. W przypadku zakupu skrzynek jako opakowania prezentowego, dobrze jest spersonalizować przedmiot, np. wyposażając je w grawer.